Leica

Leica’nın 200 Yıllık Etüt Geçmişi
Araştırma tarihini şekillendiren öncüler ve vizyonerlerle tanışın

Leica Geosystems’in kökenleri, 1819’da Kern & Co.’nun kurulmasıyla 200 yıl öncesine dayanmaktadır. 100 yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, Heerbrugg’daki küçük bir boş tekstil fabrikasında Heinrich Wild, dünyanın ilk gerçek taşınabilir opto- mekanik teodolit ve bununla birlikte, modern ölçümün temelini oluşturuyor. Birkaç yıl sonra, yeni başlayan şirket WILD Heerbrugg, dünyanın ilk hava kamerası C2’yi ve dünyanın ilk analog fotogrametrik plotter’ı olan B2’yi tanıttı.

Şirketimiz, son iki yüzyılda, çeşitli şekillerde, inovasyon araştırmasında dünyada bir ilk olarak büyümüştür. İnovasyona duyulan susuzluk, keskin bir girişimcilik duygusu ve kaliteye sarsılmaz bir bağlılık ile birleştiğinde, Heinrich Wild ve Jakob Kern’in vizyonlarını on yıllar boyunca canlı tuttu.

2019


Şehir Müzesi Aarau, “Kern exakt200!” Sergisini açar. 200 yıllık İsviçre araştırma tarihini kutlamak için.
1819’da – tam olarak 200 yıl önce – Jakob Kern, Aarau’da ölçüm cihazı fabrikasını kurdu ve başarılı bir şirket geçmişinin temelini attı.

2016


Leica Geosystems announces the first product in their new BLK product series, the Leica BLK360, a highly innovative one-button imaging scanner.

2013


With the Leica Pegasus:One the company announces its first vehicle-agnostic mobile mapping solution.

2010


Leica myWorld müşteri portalı, müşterilerin ürün bilgilerine, destek araçlarına ve eğitimlere çevrimiçi olarak erişmesini sağlamak için tanıtıldı.

2005


Hexagon AB, İsveç tarafından satın alındı ve yeni bir çağın başlangıcı. Kern, Wild ve Leica Geosystems’in yenilikçi gücü bugün hala Hexagon dünyasını şekillendiriyor.

2000


Leica myWorld müşteri portalı, müşterilerin ürün bilgilerine, destek araçlarına ve eğitimlere çevrimiçi olarak erişmesini sağlamak için tanıtıldı.

1997


Leica Group, Leica Microsystems ve Leica Geosystems olarak ikiye bölündü. Hans Hess, Leica Geosystems Başkanı oldu

1994


Sivil GPS işletmelerinin Magnavox’tan satın alınması ve ilk kurum içi GPS ürünü olan System 200’ün piyasaya sürülmesi.

1991


Dijitalleşme hızla devam ediyor: Mart ayında, dünyanın ilk dijital nivosu olan WILD NA2000, ABD’nin Denver’deki en önemli ölçüm kongresinde sansasyon yarattı. Fotonik yenilik ödülü ile ödüllendirildi.

1990


WILD-Leitz, Leica Grubu olmak için Cambridge Instruments ile birleşti.

1988


Kern & Co. AG, WILD-Leitz Group tarafından satın alındı.

1986


Wild Leitz Group’un kuruluşu, Leitz Wetzlar’ın (Leica Camera şirketi dahil) satın alınması 17 Aralık 1986’da duyuruldu.

1985


Amerikan şirketi Magnavox Corporation ile ortaklaşa, ölçüm uygulamaları için ilk GPS alıcısı olan WILD WM101 piyasaya sürüldü.

1980


Kern, DSR1 stereoplotter ve GP1 plotter ile analitik fotogrametride bir dönüm noktasına sahiptir.

1977


Kern E2 ile başlayan elektronik teodolitlerin piyasaya sürülmesi, sayısallaştırma ve otomasyona doğru büyük bir adımdır. Dahili sıvı kompansatör, günümüzde kullanılan eğim sensörlerinin temelini oluşturdu.

1969


“Houston, Huzur Üssü burada, Kartal indi”. Ay’a ilk iniş, Kern tarafından geliştirilen ve üretilen bir lens içeren bir kamera ile çekildi.

1968


İlk kızılötesi mesafe ölçüm cihazı DISTOMAT DI10 (WILD ve Fransız şirketi Sercel tarafından geliştirilmiştir), ilk yakın mesafe ölçüm cihazı olarak ölçme teknolojisinde devrim yaratmıştır. 1.000 m’ye kadar mesafeleri santimetre hassasiyetle ölçebilir.

1964


Yüz bininci WILD teodolit Heerbrugg’da kalibre edildi ve gezegenin herhangi bir yerinde kullanılmak üzere gönderildi.

1959


Kern, dünyanın en hızlı ışık iletimine sahip Switar-Objective 1: 1,6, f = 10 mm’yi piyasaya sürdü. Bu, optikte önemli bir dönüm noktası ve Apollo görevi için NASA’nın siparişi için atlama taşıdır.

1947


Yeni çift daireli kendinden azalmalı takimetre DK-RT, on yıllardır İsviçre’de tapu sicil araştırmalarında kullanılan standart bir araçtır.

1932


WILD C12 stereometrik kamera piyasaya sürüldü. Fotogrametrik ölçüm için kullanılır. Dünya çapında sayısız polis teşkilatı, onlarca yıldır böyle bir cihaz kullandı.

1927


Uçakların hızlı gelişimi, hava kameralarının kullanılabileceği anlamına geliyor. Heinrich WILD, yeni C2 hava kamerasında kullanılan bir lens geliştirdi.

1926


İlk iki A2 imzası, WILD fototeodolitleri ile birlikte Amt für Landestopografie’ye teslim edilir.

1923


Heinrich Wild, ilk teodolit T2 ile yüzey araştırmasında devrim yarattı.

1921


WILD Heerbrugg’un 26 Nisan 1921’de İsviçre’nin Heerbrugg kentinde kurulması.

1904


1904 model hassas nivosu, topografya bölümünde mühendis olan Heinrich Wild tarafından oluşturulan bir rapora dayanılarak oluşturuldu.

1851


Jakob Kern, ürünlerinin kalitesi nedeniyle Londra’daki bir dünya sergisinde ödüllendirildi.

1835


General Dufour’a 12 inçlik bir teodolit olan Borda dairesi teslim edildi. İsviçre’nin Dufour haritasının oluşturulmasında önemli bir araçtı.

1819


İsviçre, Aarau’da «Mekanik Atölye Jacob Kern» kuruldu. Jakob Kern başlangıçta teknik çizimler için aletler üretti ve 1900 yılına kadar bunlar Kern’in ana üretim dalı olarak kaldı. Bu cihazlar dünya çapında teknoloji ve kalite standardı haline gelir.